Pondělí 24. února 2020, svátek má Matěj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 24. února 2020 Matěj

Tramvaj pro lidi s poruchou létání

25. 06. 2012 11:16:21
20. června 2012 jezdila Prahou speciální tramvaj (zkrácená linka 22) převážnou částí cestujících byly osoby s postižením sluchu a zraku. Tato tramvaj byla součástí kampaně www.chodicilide.cz, jejíž cíl je, seznámit veřejnost s tím, do jakých situací se mohou lidé s postižením dostat.

Přišla mi zpráva, že organizátoři shánějí neslyšící osoby a tlumočníky do znakového jazyka. Já jsem však z těch, kteří neslyší, ale komunikují česky (musí se mi psát) a ne ve znakovém jazyce, jak si myslí většina slyšících o těch, kdo neslyší (je to je podobné, jako si myslet, že když si někdo zlomí nohu, tak najednou komunikuje španělsky).
A protože neustále dělám v tomto směru osvětu, tak jsem se organizátorům ozval, že by bylo prima ukázat také to, jaké problémy mají lidé, kteří přijdou o sluch po osvojení si jazyka a řeči.

Reakce ze strany organizátorů akce (koordinátorka paní Jana Muhič Vobořilová z nadace Sirius), byla velmi vstřícná, rychlá (komunikace přes e-maily) a domluvili jsme se, že kromě papíru a tužky předvedeme i nejnovější technologie. Přes komunikaci e-maily a Skype se podařilo zajistit přepis v reálném čase a potřebnou techniku.

Mobil Dictate
Je software, který převádí mluvenou češtinu do textové podoby. Do přístroje (mobilu, či tabletu) se mluví, data jsou přes internet odesílána na server, kde jsou počítačově zpracována a zpět je poslán výstup v textové podobě, který se zobrazí na vstupním zařízení.

eScribe
Slova jsou přenášena ze vstupního zařízení přes internet do sluchátek přepisovatele, jenž přepisuje, co slyší. Přepisovatel může být třeba na druhém konci planety, nebo doma v Horní Lhotě.

Osob se sluchovým postižením je v České republice 500 000, z nichž je převážná část (asi 95 % - viz vyznejte se v osobách se sluchovým postižením) nedoslýchavých různého stupně a příčiny, zejména věkem, a část zcela ohluchlých po osvojení si češtiny a mluvení (já od 40 let). Tyto osoby tedy nepotřebují nic tlumočit do jazyka, jenž je jim cizí, ale potřebují mluvenou češtinu zprostředkovat v písemné podobě. Tlumočí se z jazyka do jazyka čeština <>angličtina, čeština<>němčina, čeština<>znakový jazyk, atd.

Skvělé bylo, že jsem nebyl na předvádění všeho sám. Přihlásila se totiž rovněž ohluchlá paní Gita Moravcová, která předváděla na tabletu program Mobil Dictate od Newton Technologies a já zase na tabletu eScribe.

Po poledni také přistoupila do tramvaje uživatelka kochleárního implantátu pí Jana Jašová, vybavená letáky desatera komunikace s osobami se sluchovým postižením a letáky na podporu přepisu v reálném čase, protože o finanční prostředky musíme doslova žebrat (např. pomocí DMS), jelikož přepis není ze strany Ministerstva práce a sociálních věcí podporován (tlumočení ano) a je závislý na dobrovolnosti.

Je škoda, že při jízdě tramvají vypadává signál mobilního operátora, jak si jej předávají BTS (vysílače signálu). V místech, kde byl dobrý signál, např. ve vozovně, fungovalo vše skvěle. Také jsem asi v 11 hodin překročil množství stažených a odeslaných dat za měsíc - bylo už ke konci zúčtovacího období a operátor mi snížil rychlost připojení na polovinu. Tím došlo k tomu, že jsem se kvůli malé rychlostií internetu v tabletu na eScribe už ani nepřipojil.

Z pohledu toho, jenž neslyší se mi líbila perfektní organizace akce a také operativní a rychlé zorganizování technického zajištění eScribe ze strany ČVUT. Přihlásili jsme se totiž pár dní před akcí, na základě mého "poňoukavého" e-mailu. Rovněž bylo skvělé, že nám byly zapůjčeny tablety. Ono by to obojí (eScribe i Newton Mobile) sice šlo provozovat na mobilech, ale na tabletu se mnohem lépe čte a také na něm šlo pouštět demonstrační video cestujícím.

tablet-gita-360.jpg, 110kB tablet-krata-355.jpg, 71kB

Autor: Ladislav Kratochvíl | pondělí 25.6.2012 11:16 | karma článku: 16.05 | přečteno: 1261x

Další články blogera

Ladislav Kratochvíl

Akční televizní zpravodajství o orkánu se živými vstupy

19:10:00 Jiří - moderátor ve studiu: „Přes Českou republiku se přehnal orkán Kamila. Jaké škody napáchal a co všechno se stalo, nám řekne Alena, které předávám slovo.“

11.2.2020 v 12:13 | Karma článku: 34.18 | Přečteno: 1895 | Diskuse

Ladislav Kratochvíl

V koordinaci prací je Česká republika světová velmoc

Kdyby mi někdo říkal, že meziměstský autobus jede 50 kilometrovou trasu hodinu a půl, nevěřil bych mu, dokud jsem to nezažil sám.

18.9.2019 v 7:28 | Karma článku: 23.11 | Přečteno: 815 | Diskuse

Ladislav Kratochvíl

JIPka VIII - vesele o nudě v nemocnici

chození s holí * rukavice * bezpečnostní předpisy * bezpečné místo * Muribundus * MGR * párty s dealerkou

12.8.2018 v 12:48 | Karma článku: 16.33 | Přečteno: 767 | Diskuse

Ladislav Kratochvíl

JIPka VII - vesele o pobytu v nemocnici

postupně mizí hadičky i tužka * uklízení v nemocnicích * návštěva * trénink odezírání * PDA * chléb u nás doma * smysly

6.8.2018 v 7:42 | Karma článku: 13.70 | Přečteno: 490 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Katerina Kaltsogianni

Jak jsem učila krást

Vyrůstala jsem v chudé emigrantské rodině na rozdíl od mého syna, který vyrůstal v blahobytu. Naprosto nekontrolovatelně jsem nechávala drobné po stole, na okně, na ledničce, prostě téměř všude. Uklízečka z toho byla špatná.

24.2.2020 v 17:31 | Karma článku: 16.21 | Přečteno: 353 | Diskuse

Lukáš Burget

Svět zná novou Miss Germany!

Jako kdyby nebylo dost děsivých zpráv třeba o šíření koronaviru Itálií, informují nás noviny ještě i o nové vítězce Miss Germany. Je jí pětatřicetiletá dívčina, byznysmenka původem z Namibie.

24.2.2020 v 13:30 | Karma článku: 40.22 | Přečteno: 1926 | Diskuse

Jana Marková

Vyhráli jsme cenu o dojnou krávu Evropy. Aneb jak se Vám žije v rozvojové zemi?

HDP roste, politici tleskají. Přesto jsme od dubna 2017 oficiálně v kategorii rozvojových zemí. To znamená, že místo posilování pozic ekonomiky vlastní, pouze radostně poskytujeme levnou pracovní sílu a zázemí ekonomice cizí.

24.2.2020 v 9:11 | Karma článku: 40.55 | Přečteno: 2333 | Diskuse

Ladislav Jílek

Prosím za babičky a za vnoučata taky

Slyšel jsem starší paní, jak si stýskala. Má dva syny a měla i čtyři vnoučata. Oba synové se rozvedli, a tím přišla o vnoučata.

23.2.2020 v 20:05 | Karma článku: 27.41 | Přečteno: 844 | Diskuse

Jan Pražák

Zrzavej kazič potěšení

Dnes vám chci povykládat, jak jsme my tři chlapi, teda já zrzavej kocour s půlkou ocasu, adoptovanej jezevčík Ferda a náš dvounožec profesí záchranář, málem přišli o střechu nad hlavou.

23.2.2020 v 17:03 | Karma článku: 28.27 | Přečteno: 1149 | Diskuse
Počet článků 164 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1277
V roce 2003 jsem ohluchl. Nemám v hlavě ta "slyšítka", hlavně ony šneky (cochlea), takže nemohu být ani uživatelem kochleárního implantátu. Považuji se za srandistu a optimistu. Kromě srandiček jsem také autorem a provozovatelem webu osob se sluchovým postižením http://www.kochlear.cz jenž si vybrala Národní knihovna ČR k archivaci jako kvalitní zdroj, který by měl být uchován do budoucna a stát se součástí českého kulturního dědictví, což je pro mě obrovská pocta a mám z toho větší radost, než kdyby mi poslali milion korun.

stránky osob se sluchovým postižením
stránky osob se sluchovým postižením

Prodáváte rasistické zákusky, tvrdí zákazníci. Tradiční, brání se výrobce

Čokoládová pusinka, zákusek populární hlavně během německých únorových karnevalů, narazila na odpor kvůli svému...

Všichni jste krásní, říká modelka. Předávání cen moderovala zcela nahá

Modelka Ibi Støvingová (45), která moderuje dánskou verzi americké show Naked Attraction, vyvolala pozdvižení...

Vždycky jsem byla obdařenější prsatice, směje se Lucie Benešová

Chtěla domek na Sicílii, ale nakonec si pořídila hezké místo pro stavbu v Jizerských horách. „Mám plno plánů, pořád...

PRVNÍ DOJMY: Co až tvé nahé fotky uvidí mamka? I herečky V síti pláčou

Vít Klusák zažívá věk zralosti. Zatímco v debutu Český sen ubližovala mystifikace neškodným zástupům toužícím po...

Nenáviděla jsem se za svá prsa, říká Fialová. Poprsí si nechala zmenšit

Herečka Kateřina Marie Fialová (22), známá ze seriálu Ordinace v růžové zahradě či show Tvoje tvář má známý hlas, šla...