Pondělí 24. února 2020, svátek má Matěj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 24. února 2020 Matěj

Vánoční pohádka O hluchém černokněžníkovi

31. 12. 2013 4:14:02
Přijde mi to, že dnes se rozhoduje o natáčení pohádky tak, že se sejde dvacet zástupců hlavních deseti partnerů, kteří už klasické pohádky vůbec neznají, mají kravatu, prezentaci v PPS s marketingovým průzkumem, co se v pohádkách divákům líbí a pohádka se nedělá podle klasické předlohy, nýbrž jakási akční adventura "irský guláš"

Kdyby se natáčely klasické pohádkové příběhy, tak se jeden i rád koukne. Klasické pohádky se však už vůbec netočí. Přitom jsou divácky nejoblíbenější a reprizují se od padesátých let (Pyšná princezna, Princezna se zlatou hvězdou, Bajaja, atd.).

Pak začaly mírně pozměněné, ale stále dobré a ve své podstatě se stále držely příběhu (Byl jednou jeden král, 3 oříšky pro Popelku, O princezně Jasněnce a létajícím ševci, atd.)

Každý z partnerů prosazuje něco jiného, jeden vodníka, druhý ubrousku prostři se, třetí sedmimílové boty, čtvrtý draka... A v koutě se hlásí režisér, jenž je ochoten ujmout se uvaření scénáře, když tam bude čert. Výsledek potom vypadá nějak takto:

O hluchém černokněžníkovi

Vše začíná v současnosti. Osmiletý Petřík najde na půdě zaprášenou knihu pohádek, nachytá ho při tom děda a začne mu číst. Hned po několika větách je oba kniha "vcucne" do pohádkové říše.
Ocitnou se před hradem (bude to Bouzov - Pernštejn už není moderní), který je potažen černým suknem, protože zlý černokněžník unesl princeznu.
V krčmě potom náhodou přisednou k Honzovi, jenž by rád princeznu vysvobodil, ale neví, jak ji hledat. Petřík myslí, že nejlepší by to bylo z výšky, aby měl rozhled. K tomu by se hodil ochočený drak. Krčmářka si vzpomene, že za devatero horami jeden žil a Honza se za ním vypraví.
Po cestě potká kouzelného dědečka, kterému dá poslední buchtu a dědeček mu za to dá čepici, která ho udělá neviditelným.
Čepice se mu vzápětí šikne, jelikož přijde na mýtinu, kde se zrovna dohadují čerti (režisér prosadil hned 3) o tom, koho vezmou do pekla a neviditelný Honza si od nich vypůjčí kouzelnou mošnu, o které se baví a jež se povaluje vedle jednoho čerta.
V mošně navíc najde ubrousek, co se sám prostírá a sedmimílové boty, takže je u draka "coby dup".

---střih---

Drak je zpočátku nevrlý a divoký. Dokonce šlehne po Honzovi plamen-autogen a Honza si musí rychle vyčarovat mošnou vodníka, který draka uhasí. Když pak Honza vyčaruje drakovi ubrouskem hostinu, pochopí drak, že se chce Honza spřátelit, úplně zkrotne a nechá Honzu nasednout na záda.
Při letu krajinou se drak všimne chatrče v lese, kde bydlí jeho matka hodná houbová čarodějnice a zastaví se u ní na houbovou bábovku. Čarodějnice poradí Honzovi, jak přemoci černokněžníka a vydávají se na další cestu.

---střih---

Mezitím Petřík v krčmě vytáhne mobil a pustí si MP3 (ústřední melodie), z čehož mají všichni přítomní doslova hrůzu, jelikož hudba je v království zakázána. Samozřejmě se hned donese zvěst o chlapci s hrací skříňkou na hrad a pro Petříka si přijdou zbrojnoši. Než však stihne ukázat mobil králi, ukradne mu jej kapsář, kterého pošle zlý ministr a Petříka s dědou dá král vsadit na ministrovo doporučení, že jsou podvodníci do věže.

---střih---

Honza s drakem mezi tím doletí k hradu černokněžníka. Když se chce Honza po daleké cestě napít ze studánky, vyndá před tím ze studánky větvičku, co tam spadla a objeví se studánková víla, která mu za to, že jí vyčistil studánku, daruje kouzelnou vodu v přívěsku na krk. Kouzelná voda způsobí to, že vše, co s ní Honza pokropí se změní v led.
Honza si nasadí čepici a jde na hrad (nějaká zřícenina – třeba Krakovec). Na nádvoří potká černokněžníka a na radu drakovy babičky zaútočí kouzelnou vodou nejdříve na krkavce, co sedí černokněžníkovi na rameni. Když se krkavec promění v led, spadne na zem, roztříští se na tisíce kousků a černokněžníkovi praskne jedna ze tří obručí, co má pod šaty.

---střih---

Okolo kouzelného dědečka jdou čerti z mýtiny a diví se, jak mohli ztratit mošnu. Kouzelný dědeček vytáhne z kapsy křišťálovou kouli, ukáže v ní čertům, že s mošnou Honza právě osvobozuje princeznu a uchlácholí je (čerti se při koukání do koule rozčilují - obzvláště ten, co se jmenuje Čertíkvítko a měl mošnu na starost), že jim Honza potom mošnu vrátí, jelikož už kouzla nebude potřebovat. Čerti napínavě zírají do křišťálové koule, obraz se přibližuje...

---střih--- (obraz z koule přes celou obrazovku)

Honza si sundá čepici a když ho zahlédne oslabený kulhající (má jednu nohu chromou) černokněžník, pošle na něj ohnivého psa. Honzu to však nerozhází, jelikož si z mošny zavolá vodníka a ten udělá před Honzou vodní clonu. Když se pes tázavě otočí k černokněžníkovi, Honza ho pokropí kouzelnou vodou od víly a když se pes promění v led, praskne černokněžníkovi druhá obruč. Od té chvíle bude černokněžník nejen kulhat, ale i koktat, takže nedokáže rychle vyslovit zaklínadlo: "Vrumpuštav krabastule" ani na pátý pokus, které by ho zachránilo, čehož Honza hbitě využije a řekne ho dříve, než on.
Oblohu protne blesk, zahřmí a černokněžníkovi praskne třetí obruč. Potom bude černokněžník navíc i hluchý.
Honza si nasadí čepici, aby ho černokněžník neviděl a vyběhne do věže pro princeznu. Čepici si před dveřmi sundá a princezna se do něj okamžitě zamiluje.
Když seběhnou na nádvoří, poklepe Honza na mošnu a řekne: "Obušku z mošny ven!" a když obušek vyskočí, ukáže na černokněžníka a obušek do něj tak dlouho mydlí, až ho shodí z hradeb. Při pádu je slyšet: "vruvrump, vruvru... vru," jak se koktající černokněžník stále snaží vyslovit zaklínadlo (ke konci už jen áá áá áá áá místo áááááááá) a když dopadne, změní se v kus skály, kterou Honzův drak sežehne, takže se rozpadne v písek.
Okolní ponurá krajina se změní v anglický park, zřícenina se promění v krásný zámek a všude se objevují jásající lidé. Honza totiž zároveň s princeznou vysvobodí ze zakletí celé království.
Místní král dá Honzovi z vděčnosti truhlici zlaťáků a kočár na zpáteční cestu.

---střih---

Zatímco Petřík ukazuje strážným přes mříže náramkové hodinky (ti jsou v údivu - nikdy tak malý orloj neviděli), Petříkův děda jim nenápadně sebere klíče. Potom každému nabídne mentolový bonbón a když se strážní jeden druhému udivují, že dýchají vítr, Petřík s dědou utečou. Schová je královská kuchařka, bývalá chůva princezny.

---střih---

Honza s princeznou jedou domů. Nejdříve se však staví u studánky. Poděkují studánkové víle za pomoc, Honza jí vrátí náhrdelník s kouzelnou vodou a vyčaruje z mošny vodníka, aby nebyla sama. Víle se vodník moc líbí a i ten se na ni zamilovaně dívá.
Při další cestě (někde skanzenem) Honza s princeznou rozhazují zlaťáky od krále lidu a když jim dojdou, věnují kočár s koňmi chudému pasáčkovi, na kterého nezbylo.
Pak vyndá Honza z mošny sedmimílové boty, jednu si obuje on, druhou princezna, chytnou se okolo pasu a běží/letí domů.
Za letu se ptá drak, jenž letí za nimi Honzy, jestli může princeznu sníst, ale je jasné, že to je v žertu.

---střih---

Honza s princeznou přistanou před hradní bránou. To se okamžitě rozkřikne, černá sukna jdou dolů a Honza s princeznou po schodech nahoru. V audienčním sále poví princezna králi, jak ji Honza zachránil a že za vše může zlý ministr, který ji vyměnil s černokněžníkem za to, že mu budou všichni věřit, ať řekne cokoli. Král dá poslat stráže pro ministra a ten ani neslyší, že někdo bouchá na dveře jeho komnaty, protože si pouští MP3 z ukradeného mobilu písnička "Velký a mocný já"), takže neotevírá.
Než stačí stráže vyrazit dveře, přijdou si pro ministra čerti a dají ho do pytle. Když je Honza vidí, vrátí jim mošnu a spokojení čerti zmizí s ministrem do pekla.

---střih---

Koná se krásná svatba (hudba, tance, víno, polibky...), vlastně několik. Honza si bere princeznu, Král kuchařku, studánková víla v dáli právě vodníka, jen kouzelný dědeček nikoho. Ten si však vezme od Honzy čepici a se slovy, že pospíchá, protože je pozvaný na houbové koláče zmizí. V tu chvíli zmizí i Petřík s dědou a "vyplivne" je kniha pohádek zpět v současnosti. Petřík sice nemá mobil, který zůstal u ministra na stolku, ale mají na památku ony klíče od vězení.

---střih---

Roční princátko si hraje na louce s drakem, který ho hlídá. Když chce malý princ sáhnout na bodlák, drak bodlák něžně sežehne, aby nikomu neublížil. Plamen se rozlije přes celou obrazovku a objeví se závěrečné titulky s partnery.

Autor: Ladislav Kratochvíl | úterý 31.12.2013 4:14 | karma článku: 11.65 | přečteno: 837x

Další články blogera

Ladislav Kratochvíl

Akční televizní zpravodajství o orkánu se živými vstupy

19:10:00 Jiří - moderátor ve studiu: „Přes Českou republiku se přehnal orkán Kamila. Jaké škody napáchal a co všechno se stalo, nám řekne Alena, které předávám slovo.“

11.2.2020 v 12:13 | Karma článku: 34.18 | Přečteno: 1895 | Diskuse

Ladislav Kratochvíl

V koordinaci prací je Česká republika světová velmoc

Kdyby mi někdo říkal, že meziměstský autobus jede 50 kilometrovou trasu hodinu a půl, nevěřil bych mu, dokud jsem to nezažil sám.

18.9.2019 v 7:28 | Karma článku: 23.11 | Přečteno: 815 | Diskuse

Ladislav Kratochvíl

JIPka VIII - vesele o nudě v nemocnici

chození s holí * rukavice * bezpečnostní předpisy * bezpečné místo * Muribundus * MGR * párty s dealerkou

12.8.2018 v 12:48 | Karma článku: 16.33 | Přečteno: 767 | Diskuse

Ladislav Kratochvíl

JIPka VII - vesele o pobytu v nemocnici

postupně mizí hadičky i tužka * uklízení v nemocnicích * návštěva * trénink odezírání * PDA * chléb u nás doma * smysly

6.8.2018 v 7:42 | Karma článku: 13.70 | Přečteno: 490 | Diskuse

Další články z rubriky Kultura

Karel Sýkora

Město podvodů — Praha

Praha se stala významným centrem na konci 9. století, kdy si ji volí za sídlo Přemyslovci, kteří začali budovat české knížectví. Rozvíjející se podhradí na obou březích Vltavy obklopující přemyslovské hradiště.

24.2.2020 v 10:10 | Karma článku: 3.03 | Přečteno: 107 |

Karel Sýkora

Toploader — Dancing in the Moonlight

In 2000 a cover by English band Toploader became a worldwide hit and achieved multi-Platinum status in the United Kingdom.

23.2.2020 v 17:25 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 23 |

Karel Sýkora

Muž v jámě

Muž v jámě. – Krátké video názorně vysvětluje rozdíl mezi různými náboženskými směry a křesťanstvím.

22.2.2020 v 15:10 | Karma článku: 3.24 | Přečteno: 89 |

Lubomír Stejskal

Thermal

Karlovarský hotel Thermal a historika umění Zdeňka Lukeše jistě není třeba obšírně představovat. Co mají společného? Respektovaný odborník se vyjádřil k začínající rekonstrukci této kontroverzní stavby.

22.2.2020 v 14:10 | Karma článku: 15.42 | Přečteno: 572 | Diskuse

Karel Sýkora

Muzikant vypravuje

Hudební terminologie je názvosloví, používané původně pouze v evropské hudbě, které však posléze proniklo do celého světa, protože především v oblasti zápisu hudby je aplikovatelné na většinu hudební produkce.

22.2.2020 v 10:06 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 55 |
Počet článků 164 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1277
V roce 2003 jsem ohluchl. Nemám v hlavě ta "slyšítka", hlavně ony šneky (cochlea), takže nemohu být ani uživatelem kochleárního implantátu. Považuji se za srandistu a optimistu. Kromě srandiček jsem také autorem a provozovatelem webu osob se sluchovým postižením http://www.kochlear.cz jenž si vybrala Národní knihovna ČR k archivaci jako kvalitní zdroj, který by měl být uchován do budoucna a stát se součástí českého kulturního dědictví, což je pro mě obrovská pocta a mám z toho větší radost, než kdyby mi poslali milion korun.

stránky osob se sluchovým postižením
stránky osob se sluchovým postižením

Prodáváte rasistické zákusky, tvrdí zákazníci. Tradiční, brání se výrobce

Čokoládová pusinka, zákusek populární hlavně během německých únorových karnevalů, narazila na odpor kvůli svému...

Všichni jste krásní, říká modelka. Předávání cen moderovala zcela nahá

Modelka Ibi Støvingová (45), která moderuje dánskou verzi americké show Naked Attraction, vyvolala pozdvižení...

Vždycky jsem byla obdařenější prsatice, směje se Lucie Benešová

Chtěla domek na Sicílii, ale nakonec si pořídila hezké místo pro stavbu v Jizerských horách. „Mám plno plánů, pořád...

PRVNÍ DOJMY: Co až tvé nahé fotky uvidí mamka? I herečky V síti pláčou

Vít Klusák zažívá věk zralosti. Zatímco v debutu Český sen ubližovala mystifikace neškodným zástupům toužícím po...

Nenáviděla jsem se za svá prsa, říká Fialová. Poprsí si nechala zmenšit

Herečka Kateřina Marie Fialová (22), známá ze seriálu Ordinace v růžové zahradě či show Tvoje tvář má známý hlas, šla...