Smartphone jako logopedická pomůcka pro nácvik mluvení

Konečně jsem to sepsal. K logopedce chodím jednou v týdnu od roku 2004. S diktováním do tabletu/mobilu mě totiž napadlo, že by to šlo využít i na jakési "domácí cvičení". Sám to i dělám, protože s mými ochrnutými lícními nervy špatně mluvím. Diktuji třeba města, řeky, hory, barvy... a koukám, co se mi napsalo.  

Tomu, kdo mluví dobře, se při hlasovém zadávání Google napíše téměř vše dobře. Chce to však mluvit v celých větách, nebo u těch "seznamů", říct nejméně 3 barvy/města/řeky atd. Automat totiž nemá logické myšlení a rozpoznává z okolních slov, nebo ze známých frází. Je to "rychlý blbec", jak s oblibou říkám počítačům.
Samozřejmě, že by to byl pouze jakýsi doplněk k logopedii v ambulanci. Prostě jen na takové domácí cvičení, zejména třeba pro afatiky. A není k tomu potřeba nic složitého. Stačí nějaký ten smartněco (smartphone/tablet), který umožňuje zadávání textu hlasem (to dnes snad všechny). Je úplně jedno, v jakém programu se diktuje, stačí stisknout na klávesnici symbol mikrofonu (zkuste si). Do starších verzí Androidu se však muselo stahovat, instalovat, případně povolit v nastavení "hlasové zadávání". Jak to je na přístrojích od Apple (iPhone/iPad), nevím. Hlasové zadávání na nich je, ale nikdy jsem přístroj od Apple neměl. Samozřejmě je potřeba připojení přístroje k internetu, například přes domácí Wi-Fi (router), nebo datové (SIM karta).
Hlasové zadávání jde v čemkoli, kde se dá psát (e-mail/SMS/Skype/atd.), ale pohodlnější to však je v nějakém textovém editoru. Osobně používám "Jota text editor". Přehled volně dostupných editorů (zadarmiko) pro Android je třeba na http://tabletnet.cz/android/746-test-volne-dostupne-textove-editory-pro-androidV Jota text editoru jde nastavit velikost a barvu písma, barvu pozadí a mnoho dalšího, což u zadávání v e-mailu/atd.) ne. Navíc je okno editoru přes celý displej a nejsou rušivé prvky, jako formátovací panel, smajlíci a podobně.
Nedá mi to a musím také zmínit aplikaci pro osoby s postižením sluchu. Je to eScribeDroid (http://www.transkript.cz/index.php/nase-sluzby/pro-neslysici), která kromě toho, co je prima v textovém editoru, zalamuje řádky (velmi přehledné), umí i skupinový přepis, nebo přepis živým přepisovatelem/kou (prima třeba na úřadě). Aplikace je funkční jen s registrací (běžné hlasové zadávání ne).

Autor: Ladislav Kratochvíl | pondělí 9.3.2015 7:54 | karma článku: 10,57 | přečteno: 435x
  • Další články autora

Ladislav Kratochvíl

Jak držet dietu

16.2.2024 v 7:41 | Karma: 9,90

Ladislav Kratochvíl

Horory pro nevidomé

21.3.2023 v 7:48 | Karma: 6,63

Ladislav Kratochvíl

Libor z Kozojed

6.1.2023 v 7:29 | Karma: 10,32

Ladislav Kratochvíl

Svoboda slova a projevu

25.11.2022 v 9:00 | Karma: 9,96
  • Počet článků 187
  • Celková karma 12,58
  • Průměrná čtenost 1301x
V roce 2003 jsem ohluchl. Nemám v hlavě ta "slyšítka", hlavně ony šneky (cochlea), takže nemohu být ani uživatelem kochleárního implantátu.
Považuji se za srandistu a optimistu. Kromě srandiček jsem také autorem a provozovatelem webu osob se sluchovým postižením
http://www.kochlear.cz
jenž si vybrala Národní knihovna ČR k archivaci jako kvalitní zdroj, který by měl být uchován do budoucna a stát se součástí českého kulturního dědictví, což je pro mě obrovská pocta a mám z toho větší radost, než kdyby mi poslali milion korun.



stránky osob se sluchovým postižením